Kişide bulunan genetik riskler

Kişide bulunan genetik risklerin belirlenmesiyle beraber yaşam kalitesini düşüren davranış biçimlerinin iyileştirilmesi sağlıklı bir yaşam sürdürülmesini sağlar.

Sağlıklı yaşam panelleri oluşturulması için tüm yaş aralıklarındaki bireylere yönelik, spor ve beslenme ile sağlıklı yaşam benimsetilmektedir. Sağlıklı bir yaşamın temeli sağlıklı beslenme, hareket ve uykudur. Bu temellerin sağlanabilmesi için uygun koşulların oluşturulması gerekmektedir. Kişide bulunan genetik risklerin belirlenmesiyle beraber yaşam kalitesini düşüren davranış biçimlerinin iyileştirilmesi sağlıklı bir yaşam sürdürülmesini sağlar. 

Ayrıca, sigara ve alkol kullanımı sağlıklı yaşamı olumlu etkilemeyen faktörler arasında yer almaktadır. Kişinin kilo alması ve sağlıksız beslenmesi gün içinde gerçekleştirdiği rutin işlerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, hem genetik risklerin hem de çevresel faktörlerin doktorla birlikte değerlendirilmesinden sonra kişinin beslenme ve yaşam düzeni sağlanır ve sağlıklı bir yaşam için gereken tıbbi destek oluşturulur.