Rahim Kanseri
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Rahim Kanseri

Rahim Kanseri

Rahim kanseri ne anlama gelir?

Rahim Kanseri en yaygın rahmin iç tabakasını meydana getiren endometrium ismi verilen tabakasından gelişmektedir. Rahim kanseri, endometrium tabakasındaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması neticesinde meydana gelen bir kanser türüdür. Oluşan kanser hücreleri lenf bezlerine, çevrede yer alan organlara ya da kan akımı aracılığı ile uzak bölgedeki organlara sıçrayabilir. Daha ender karşılaşılan rahim tümörü ise sarkomlardır. Bu tümörler rahmin kas tabakasında meydana gelir.

Risk etkenleri nelerdir?

Fazla kilolu olmak, hipertansiyon yani, yüksek tansiyon, diyabet yani, şeker hastalığı, karşılanmamış östrojen hormonu kullanımı, meme kanseri tedavisinde etkili olan tamoksşfen isimli ilacın kullanımı, çok geç yaşta menopoza girme, hiç doğum yapmamış olmak rahim kanseri için risk oluşturabilecek etkenlerdendir.

Rahim kanserinin belirtileri nelerdir?

En mühim belirtisi menapoz ardından görülen kanamadır. Menapoz öncesinde ise uzayan, aşırı ya da düzensiz adet kanamalarıdır. Hastalık ileri bir evresinde ise karında şişkinlik, dışkılamada zorluk çekmek gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Rahim kanserinin erken tanısı mümkün müdür?

Rahim kanseri, hazneden (vajina) kanamanın hastayı uyarması sebebi ile erken dönemde teşhis edilmesi mümkün olan bir hastalıktır. Hastalığın erken teşhisi için kadınlar muhakkak senede bir defa kadın hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmelidir.

94

Rahim kanseri için tanı nasıl konur?

Rahim kanseri endişesi olan kadınlardan jinekolojik muayene ardından küretaj uygulanarak parça alınır. Küretaj materyali patolog tarafından değerlendirilir. Kanser hücrelerinin görülmesi sayesinde tanı koymak mümkündür.

Rahim kanserinin tedavisi nasıl yapılır?

Rahim kanserinin temel tedavisini cerrahi oluşturmaktadır. Patoloji neticesine göre tekrarlama ihtimali fazla olan hastalarda cerrahinin sonrasında radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanır.

Tümörü ilerlemiş ya da cerrahi uygulanamayan hastalarda yalnız başına radyoterapi de bir tedavi yöntemidir. Hormon tedavisi ve kemoterapi rahim kanserinde yaygın uygulanan tedavi yöntemleri olarak kabul edilmez.

Rahim Kanseri ve Genetik İlişki

Yapılan çalışmalar ve araştırmalar ardından bütün kanser türlerinin yaklaşık %10’unda kalıtsal etkenlerin varlığı ispatlanmıştır. Yaygın olarak gözlenen kanserlerde yapılan genetik araştırmalarda kimi hastalarda yaşam esnasında sonradan kazanılmış genetik değişiklikler belirlenmiştir. Onkogen ismi verilen bu genetik bölgelerdeki değişiklikler somatik hücrelerde bulunmakta ve ailenin diğer üyelerine kalıtımı yapılmamaktır. Bununla beraber değişimin meydana geldiği hastalarda kanser gelişimine yol açmaktadır.

Bu gün; meme, over, kolon ve uterus kanserlerinin %10 unun bilinen genetik mutasyonlardan kaynaklandığı ispatlanmıştır.