PGT Yöntemi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

PGT Yöntemi

PGT Yöntemi

PGT ile Sağlıklı Bebekler

Günümüzde Genetik tanı yöntemleri hastalıklı embriyoyu tespit etmeye, hastalık taşımayan embriyoların seçilmesine imkan sağlamaktadır. PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) yöntemi sayesinde genetik yapısı normal embriyolar ile sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesi de sağlanabilmektedir. Genetik hastalıkların arasında “Talasemi major” ülkemizde en sık görülen hastalıktır. Talasemi Major dışında, Orak Hücre Anemisi, Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF), Hemofili, Ailesel Meme Kanseri, Kistik Fibroz, Spinal Kas Atrofisi, Frajil-X Sendromu, Fenilketonüri, Duchenne-Becker Kas distrofisi gibi bir çok genetik hastalık mevcuttur.

 

PGT Nedir?

Genetik ve moleküler biyolojide yaşanan gelişmeler sayesinde Üreme Sağlığı tekniklerinde de büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Tıp dünyasının en büyük ilerlemelerinden biri olan PGT (preimplantasyon genetik tanı) yöntemi ise büyük heyecan uyandırmıştır. Bu yöntem ile Tüp Bebek (IVF) laboratuarında oluşturulan embriyolara anne rahmine yerleştirilmeden önce genetik laboratuarlarında testler yapılabilmekte, böylece genetik hastalık taşıyan ve tutunma şansı az olan embriyoların transfer edilme riski ortadan kaldırılabilmektedir.

PGT Yöntemi Herkese Uygulanabilir mi?

Bu yöntemin kişiye uygulanabilmesi için bazı sebepler olması gerekmektedir. Genetik hastalık taşıyan ve çocuğuna kalıtsal bir hastalık aktarma riski olan çiftlerde, lösemili çocuğu olup donör ihtiyacı olan ailelerde, 35 yaş ve üzerinde olup kısırlık problemi yaşayan çiftlerde, tekrarlayan düşükleri olup 2 veya daha fazla tüp bebek denemesi olan çiftlerde PGT yöntemi uygulanabilmektedir. Ayrıca, erkeklerde testis kanallarının tıkanıklığına bağlı olmayan sperm yokluklarında da bu yönteme başvurulmaktadır.

PGT Yöntemi İle Hangi Hastalıklar Taranabilmektedir?

Talasemi, Orak Hücreli Anemi, Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF), Hemofili, Ailesel Meme Kanseri,  Kistik Fibroz, Spinal Kas Atrofisi, Frajil-X Sendromu, Fenilketonuri, Duchenne-Becker Kas distrofisi gibi yaklaşık 200 kadar genetik hastalık PGT yöntemi ile elenebilmektedir.

PGT Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır?

Tüp Bebek (IVF) işlemi sırasında anneden alınan yumurta ile babadan alınan sperm laboratuar şartlarında döllendirilerek embriyolar elde edilir. Elde edilen embriyolardan bir adet hücre çıkartılır ve hücreler genetik hastalıklar yönünden incelenir. Hastalık riski taşımayan sağlıklı embriyolar ayrılarak anneye transfer edilir.